All you need is love

Frankie Clark is a teacher who would like to open your eyes…

With my pleasure, we made a video for one of his events.

original text

When I was small my brother taught me something that I would love to share with all of you now. When he got drunk we always felt more sensitive than usually, we put the speakers of his radio on the window and played “All you need is love” really noisy to the street. It was his little message or surprise for people who were just leaving pubs or parties. He wanted to say something nice to them.

I have decided to continue with his idea and ask everybody who thinks it can be nice let people remind about what is really important in their lives. Because all what we need is love. There are a million of ways how you can love and I would love to make that feeling alive for a bit.

So it would be great if you and your friends, family members or just people passing the street can join the project and at the same time put their speakers out the window, amplify sound and play “All you need is love” by The Beatles and where else than in London. I wonder how people can react. If it kicks them or just makes them a fun moment. Even if not I hope a reminder of this experience it is worth it. So let’s join – let’s share!

director – Téra

postproduction – J. Caes

no budget

summer 2014

Frankie Clark je učitel, pán který by rád otevřel lidem oči. S radostí jsme mu pomohli s videem k této události.

Originální text.

Starší brácha mě naučil cosi, co bych s Vámi rád sdílel. On když se v mládí trochu  opil, ihned roztál a poté strčil reproduktor do okna a pouštěl All you need is love. Velmi hlasitě, že se hudba linula celou ulicí. Bylo to překvapení, taková libůstka k připomenutí pro lidi, co právě opouštěli hospody nebo večírky. Rozhodl jsem se pokračovat s jeho nápadem a přizvat všechny, kteří by si také rádi připomněli, co je skutečně důležité v našich životech. Na světě je mnoho podob lásky a já bych rád, ten hřejivý pocit na chvíli oživil. Bylo by skvělé kdyby jste se vy a Vaši kamarádi, blízcí nebo dokonce kolemjdoucí přidali a všichni ve stejný čas vložili své reproduktory do okna a pustili All you need is love od The Beatles. My začínáme v Londýně…

Jen si představte, jak mohou lidé reagovat. Jestli je to poňoukne nebo přinese milý moment. I když nic z toho, věřím že připomenutí této skutečnosti vždy stojí za to. Tak se k nám přidejte a rozhrávejte.

 

http://www.cargocollective.com/frankieclark

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s